Kilka faktów i ciekawostek ze świata prawa - Nasze prawo

prawnik rybnik

W nowoczesnym społeczeństwie wszczynana jest coraz

W nowoczesnym społeczeństwie wszczynana jest coraz częściej dyskusja nad określonością prawa, nad jego pewnością i precyzją. Niestety, ta pozornie dla większości ludzi szczęśliwa droga, może zaprowadzić niektóre zawody

Kilka faktów i ciekawostek ze świata prawa - Nasze prawo prawnik rybnik
w kozi róg. O kim mowa? Nietrudno się domyślić - radca prawny, adwokat. Mówiąc jeszcze ogólniej - po prostu prawnik. Tylko niewielka część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo postulaty te gnębią i nie dają spać prawnikom. Świadczona przez nich pomoc prawna stanowi fundament ich pracy i - co jest paradoksem - opiera się na wartościach, które aktualnie w społeczeństwie uważane są za niewłaściwe. Wszak co robiłby prawnik przy prawie określonym? Kim byłby adwokat, gdyby jego klient nie potrzebował pomocy prawnej z powodu tego, że prawo jest tak boleśnie (dla prawnika) i skutecznie skonstruowane? Oczywiście, odrębną pozostaje dyskusja na temat tego, czy w ogóle jest możliwe sformułowanie prawa, które nie posiada luk. Pomoc prawna towarzyszyła ludziom od pokoleń, przewijała się przez ich życia jak natrętna mucha, a na sam dźwięk słowa "adwokat" niejednokrotnie społeczeństwo przechodził zimny dreszcz zdenerwowania. Czy zatem, koniecznym jest postulowanie określoności, pewności, precyzji prawa? Prawnik powie - uchowaj Boże! Jednakże społeczeństwo zawsze zdawało się będzie uciekać od punktu widzenia prawnika. Adwokat, zdaniem typowego iksińskiego, utrzymuje się nie z pomocy prawnej, a z cierpienia ludzi, którzy muszą ponosić ofiarę nieokreślonego prawa. Tego dysonansu chyba nie da się usunąć raz na zawsze.


Praca - przykładowo - adwokata stanowi

Na co dzień życie prawnika nie jest tak sielankowe, jak się wydaje. Praca - przykładowo - adwokata, stanowi nie lada wyzwanie, w szczególności dla początkujących jurystów. Najtrudniejszym zadaniem jest świadczenie profesjonalnej, kompleksowej obsługi prawnej względem klienta. Nieco łagodniejszą "odmianą" jest klient będący osobą fizyczną. Pomoc prawna wobec takiego podmiotu odbywa się na mniej oficjalnej stopie, dzięki i czemu i adwokat i jego klient, mają możliwość swobodnej, nieskrępowanej komunikacji. Prawnicy jednak spotykają na swojej drodze (wraz ze wzrostem doświadczenia zawodowego) także i wykwalifikowanych klientów biznesowych, względem których pomoc prawna jest trudniejsza. Składa się na to złożoność spraw, zaangażowanie większej ilości prawników, a niejednokrotnie całego zespołu. Stopień zawiłości określonej sprawy determinuje poziom zaangażowania zespołu adwokatów. Z drugiej jednak strony, przedsiębiorczy prawnik wie, że obsługa klienta biznesowego wiąże się z dużo większymi korzyściami majątkowymi, a konkretnie rzecz ujmując, zarobkiem. Czy zatem adwokat zdecyduje się na wariant stresujący, ale bogatszy, czy może jednak zaciśnie pasa, w zamian dostając więcej świętego spokoju? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Zależy ona od indywidualnych uwarunkowań, stopnia profesjonalizmu, doświadczenia, czy wreszcie preferencji w zakresie pomocy prawnej prawnika - niezależnie od tego, jaki zawód wykonuje. W żadnym wypadku nie można zapominać o najważniejszym - pomoc prawna jest zawsze najwyższym celem jurystów!


Co dotyczy na przykład naszej pracy

Co najmniej połowa dorosłych ludzi w swoim życiu korzystała z usług prawnika. Do prawnika zwracamy się w różnych sprawach. Czasem takich zwykłych, codziennych. Kiedy trzeba nam coś wytłumaczyć, bo czegoś nie wiemy, jako laicy. Co dotyczy na przykład naszej pracy, otrzymanego spadku, czy jakiejkolwiek innej porady prawnej. Niekiedy potrzebny jest nam adwokat, gdy przed nami sprawa sądowa, na której chcemy udowodnić swoją rację. To wówczas powierzamy nasze sprawy prawne w ręce specjalisty w dziedzinie prawnej, którym jest adwokat. Na adwokatów mamy w zwyczaju mówić także obrońcy sądowi. I jest to zgodne z prawdą, gdyż adwokat reprezentuje nas i nasze sprawy na wokandzie. Zawód prawnika w naszym kraju podobnie, jak na całym świecie cieszy się dużym szacunkiem. Jest to bardzo prestiżowy zawód. Studia prawnicze należą do ciężkich kierunków w edukacji, gdyż trzeba posiąść dużo wiedzy dotyczącej paragrafów i ustaw. Prawnicy świadczący usługi prawne posiadają także swoje kancelarie. Kancelaria prawnicza zatrudnia wiele osób, które stanowią zaplecze, czyli biuro prawnika. Kancelaria prawnicza prowadzi doradztwo prawne, a także reprezentuje klientów przed sądem. Prawnik może również reprezentować swojego klienta przed organem administracyjnym. W jego imieniu prowadzić negocjacje i zawierać transakcje. W Polsce jest wielu czynnych adwokatów. Ich liczba sięga ponad 14 tysięcy. Najwięcej prawników wykonuje swój zawód w wielkich miastach. A zwłaszcza w Warszawie. Nie brakuje także młodzieży, która pragnie zdobywać wiedzę na studiach prawniczych.



© 2019 http://nasze-prawo.informator.bielawa.pl/